Tymián je poloker vysoký okolo 25-40 cm. Kvitne od mája do septembra (mne však ešte nekvitol). Má rád vzdušné, piesočnaté a kamenisté pôdy bohaté na vápno a humus, no prežije aj v kvetináči v klasickej rašeline pre izbové kvety. Patrí do čeľade hluchavkovitých a je blízkym príbuzným materinej dúške.
Tymián ako bylinka v kuchyni
Je ľahko kombinovateľká bylinka, ktorá si nájde uplatnenie v každej kuchyni. Ja ju mám tiež v kvetináči na balkóne a siaham po nej dosť často. Na pizzu, dochutenie mäsových jedál, do bylinkových zálievok, ale aj do slaných sušienok.
Dobre sa kombinuje aj s inými bylinkami ako bazalka, petržlen či oregano.
Tymián ako liečivá rastlina
Rastlina obsahuje viac ako 3,5 % silice, ďalej látky ako tymol, p-symol, krvakrol, a-pinén, linalol, borneol a cineol. Obsiahnuté sú aj horčiny, saponíny, organické a flavonidové kyseliny či 10% trieslovín.
V domácej medicíne sa používa pri prechladnutiach, zápaloch dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva. Využíva sa aj na prípravu čaju, ktorý je vhodný pri liečení krčných a hrudných infekcií. Zmierňuje zlé trávenie a pomáha pri žalúdočných problémoch. Ďalej je nápomocný pri nespavosti, podpore bielych krviniek, čím nepriamo zvyšuje odolnosť voči infekciám. Zabudnúť nemôžme ani na jeho pomoc ako analgetika pri ochoreniach kĺbov a svalov. Dá sa využiť aj ako kloktadlo a budete mu vďační za jeho antiseptické účinky a sviežu vôňu ústnej dutiny.
Vedeli ste, že…
vo Francúzsku aj tymián známy ako penicilín chudobných, pretože sa radí medzi najsilnejšie rastlinné antibiotiká a má antiseptické a dezinfekčné účinky
Odporúčané recepty
foto: shutterstock.com