Sezóna marhúľ je v plnom prúde, krásne rozvoniavajú a tiež rýchlo dozrievajú. Marhule má rád každý, asi aj preto sa organizátori podujatia Dni Petržalky 2014 rozhodli urobiť Súťaž o najlepší marhuľový koláč... a tak som sa i ja, Petržalčanka, rada zapojila a pripravila som Marhuľový cheesecake, ktorý porote i návštevníkom zachutil a stal sa víťazom. Nech sa páči, tu je recept.
Na cheesecake potrebujeme:
Korpus
cca 150 g maslových sušienok (odporúčam tradičné venčeky) rozdrvené tyčovým mixérom
2 PL hnedého cukru
2 PL 82 % masla
1-2 PL vody
Krém
1 hrnček marhuľovej šťavy: 0,5 hrnčeka rozmixovaných a prepasírovaných marhúľ (cez husté sitko) + 0,5 hrnčeka vody
2 PL želatíny Dr. Oetker
4 vajíčka
1 hrnček hnedého cukru
2 zarovnané PL kukuričného škrobu
500 g mascarpone
200 ml smotany na šľahanie
Poleva
2 žĺtka
3 PL hnedého cukru
štipka soli
0,5 hrnčeka prepasírovaných marhúľ
1 PL citrónovej šťavy
2 PL 82 % masla
Postup
- Predhrejeme rúru na 180 stupňov. Maslom vymastíme tortovú formu. Ingrediencie na korpus zmiešame, dáme do mrazničky na cca 10 minút, potom vyberieme a nanesieme na dno formy. Dáme piecť do rúry na cca 15 minút. Vyberieme a necháme vychladnúť.
- Uvaríme si hustejší puding – rozšľahané vajíčka, cukor, štipku soli, škrob a 3,4 hrnčeka marhuľovej šťavy. Medzi tým do veľkej misy (v ktorej finálne budeme všetko miešať) dáme napučať želatínu a zvyšnú marhuľovú šťavu. Uvarený marhuľový puding pridáme k želatíne do misy, ale nie hneď, ako sa dovarí. Trochu počkáme.
- Kým nám chladne puding, vyšľaháme si smotanu na šľahanie, pridáme k nej mascarpone a spojíme. Potom to pridáme k marhuľovej hmote. Všetko spolu dôkladne miešame. Potom dáme na vychladnutý korpus.
- Polevu si urobíme tak, že varíme na puding všetko okrem masla – ideálne metričkou, aby sme nemali hrčky. Maslo primiešame až po dovarení. Prelejeme do omáčkovníka, alebo inej nádoby, z ktorej sa nám to bude dobre liať na vrch torty. Zdobíme hrotom noža, špajdlou, alebo vidličkou.
- Chladíme v chladničke minimálne 4 hodiny.
Dni Petržalky 2014, 14.06.2014